Strategické tipy

k testům ze společenských věd

Základy společenských věd mají ve školním vzdělávacím programu GJP zvláštní poslání. Studenty mají mimo jiné naučit „aplikovat principy efektivního učení“ při vlastní práci. Byla by tedy škoda energií, kterou do efektivního učení vložíte, plýtvat.

V průběžných testech proto nebudu prověřovat schopnost „nadrtit se“ do písemky všechny pojmy a jména z vašich poznámek. Protože mne zajímá, jestli probíraným tématům opravdu do hloubky rozumíte a zvládnete své vědomosti v praxi využít, bude většina našich testů zaměřena na vyšší myšlenkové operace.

Co tedy v testu nečekejte:

Otázka: Vyjmenujte zákonné dědice ve čtvrté dědické skupině.
Odpověď: Prarodiče zůstavitele.

Otázka bude znít spíše takto:

Taháky povoleny!

Velkou výhodou takového testu je, že se při práci můžete opírat o učebnici, své poznámky a další papírové (nikoli elektronické) materiály. Studenti v zahraničí znají takovou formu testu jako open-book exam. Odpadá tak práce s prostorovou minimalizací taháků a hledáním vhodné skrýše, mizí strach z odhalení podvodu i oboustranně trapné chvíle po nalezení vašeho taháku učitelem.

Možnost položit si na lavici studijní materiál ale neznamená, že se na test doma nemusíte připravovat. Naprosto klíčové naopak je, jestli se v textech, které si přinesete do hodiny, dobře orientujete a zda máte povědomí o tom, do které kapitoly patří pojmy, se kterými máte pracovat.

Několik strategických tipů:

  • Už při psaní poznámek myslete na to, že je budete používat během testu, a přizpůsobte tomu jejich úpravu :)

  • Najděte si systém, který vám usnadní orientaci v textu: barevné lepicí záložky, klíčová slova v poznámkách na okraji sešitu, zvýraznění důležitých pojmů v rejstříku učebnice...

  • Rozmyslete si, jestli máte v plánu učebnici po maturitě prodat na burze. Pokud ne, můžete si podtrhávat a zvýrazňovat klíčové informace přímo v ní.

  • Čím více, tím lépe? Kdepak! Když budete při testu zavaleni papíry a knihami, utopíte se v nich a nestihnete najít nic. Materiály důkladně proberte, soustřeďte se na ty podstatné, klidně si vyrobte nový stručný heslář přímo pro účely testu.

  • Mechanickou paměť při testu nezkouším, zapamatování základních fakt a údajů ale ještě nikdy nikoho nezabilo a může vám ušetřit čas.

  • Během testu už dlouhé texty nestudujte (to máte mít dávno za sebou), ale miřte rovnou k tomu podstatnému a aktuálně využitelnému.

  • Neopisujte do testu celé pasáže z knih (to by bylo plagiátorství), ale formulujte na základě nastudovaných informací vlastní myšlenky, souvislosti a závěry.